A Hallásfoknál több világmárka (Phonak, Beltone, Oticon, Widex, Signia-Siemens, Starkey, ReSound.) hallókészülékeinek számtalan típusa áll rendelkezésünkre, hogy az Ön fülének legkellemesebb, legtermészetesebb hangzásút választhassa ki. Egyéni és szakmai szempontokat összegezve segítünk kiválasztani a stílusban, méretben, műszaki tudásban legmegfelelőbbet.
A hallókészülékeket típusuk szerint 4 fő csoportokba soroljuk:
1. Nyitott illesztésű fül mögötti készülékek
Nyitott illesztésű fül mögötti készülékek
A nyitott illesztésű fül mögötti készülékekkel a még hallható hangokat természetes úton beengedjük a dobhártyáig így csak a nem hallható tartományba eső hangokat szükséges erősítenünk, ezáltal kapva egy természetes hallásélményt. A felerősített hangok egy vékony csövön keresztül jutnak a hallójáratba, aminek végére különböző méretű és típusú gyári szilikon dugókat tudunk illeszteni, így ez a típus, azonnal illeszthető, rendkívül komfortos és szinte láthatatlan. Alacsony meghibásodás jellemzi, használatához átlagos kézügyesség elegendő.
RIC-kihelyezett hangszórós fül mögötti készülékek
A RIC, azaz kihelyezett hangszórós készülékek képviselik az egyik legmodernebb technológiát. Lényegében megegyeznek a nyitottakkal, Illeszthetőségüket nem a készülék, hanem a hallójáratba kerülő hangszóró mérete határozza meg. A nyitott illesztéshez hasonlóan itt is egy vékony cső adja az összeköttetést, melynek végén a hangszórót szilikon dugóval vagy akár egyedi minta alapján készített mini illesztékkel zárjuk. Ezek a készülékek a hangszóró kihelyezése által kisebbek a nyitottaknál, szinte a legsúlyosabb halláscsökkenéshez is illeszthetők, azonban szaporább fülzsírtermelődés vagy gyengébb kézügyesség esetén nem ajánljuk.
Egyedi illesztékkel ellátott fül mögötti készülékek
Hagyományos megoldásként lehetőségünk van normál vastagságú csővel és egyedileg gyártott illesztékkel eljuttatnunk a hanghullámokat a dobhártyáig. Ebben az esetben minden hang az illesztéken keresztül érkezik, ezzel egy kevésbé természetes hangzást biztosítva. Azonban ez a típus idős, súlyosan nagyothalló, rossz kézügyességű pácienseink számára máig egy kedvező megoldás lehet. Az egyedi illeszték mintavételt követően 2-3 hét alatt készül el, ezt követően próbálható a készülék.
2 Hallójárati készülékek
Hallójárati készülékek (ITE/ITC)
A hallójárati készülékek minden esetben egyedi mintavételt követően 2-3 hét alatt kerülnek legyártásra. Ez után próbálhatók, ha nem megfelelő az egyedi ház költsége a pácienst terheli. Méretük függ az anatómiai adottságoktól, a nagyothallás fokától és a készülék műszaki paramétereitől. A hallójárati készülékek esetén számolnunk kell az esetleges dugultság érzettel, a saját hang zavaróvá válásával. Ezen szellőző furattal van lehetőségünk csökkenteni, de bizonyos hallásgörbék esetén teljes mértékben nem tudjuk megszűntetni. Ezek a típusok több karbantartást igényelnek viselőjüktől, mára már egyre kevesebb beteg választja ezeket a készülékeket.
Mély hallójárati készülékek (CIC)
Kizárólag kisebb fokú nagyothallás esetén lehetőség van, egyedi mintavételt követően, teljes mértékben a hallójáratba rejtett készülék rendelésére is. A hallójárati készülékek hátrányaival itt is számolnunk kell, de sok esetben esztétikai szempontokat előtérbe helyezve még is erre a típusra esik a választás.
3. Csontvezetéses/szemüvegszárba építhető készülékek
A csontvezetéses hallókészülék egy speciális típus, amikor egy szemüvegszárba beépített csontvibrátor a koponyán keresztül továbbítja a hanghullámokat közvetlenül a hallóközpontba. Ez a megoldás idegi vagy kevert típusú hallásvesztés esetén, műtött illetve folyós fülnél ajánlott.
4. CROS rendszer
A CROS rendszer olyan betegek számára ajánlott, ahol a hallásvesztés egy oldali. Ebben az esetben a jobban halló fülön egy hallókészülék, a rosszabbul halló fülön pedig csak egy mikrofon található. A rosszabb fülre érkező hangokat a mikrofon továbbítja a jobban halló fülre, így minden irányból érkező hang eljut a központba, biztosítva ezzel az irány-és térhallást.